KOLEKSİYON 2018

-Fareyi aşağıya sürükleyin veya okları kullanın.-

ALAGEYİK

ANAYURDU ANADOLU

Yazın sarı ve beyaz kışın ise gri ve siyah tonlarında renk alan Alageyikler ortalama 145 kilo ağırlığa ve 95 santim uzunluğa sahiplerdir. Bir ağacın dallarını andıran boynuz yapıları ve kürek şeklindeki gövdeleriyle diğer geyik çeşitlerinden ayrılırlar. Özellikle bilinçsizce yapılan avcılık sebebiyle nesilleri yok olma sınırında olan Alageyikler pek çok romana ve sinemaya da konu olmuşlardır.

CEYLAN

DOĞANIN ZARAFETİ

Ceylanların uzunluğu 150, yerden yüksekliği 60, kuyruğu ise 20 cm civarındadır. İnce ve uzun bacaklı, çift parmaklı, çevik bir hayvan olan ceylan sarı, kahverengi renklere sahip vücuduyla toprakla kolayca kamufle olabilir. Deri ve et tüketimi yüzünden nesilleri hızla tükenen ceylan özellikle iri gözlerinin güzelliğiyle nam salmış, pek çok destan ve şiire de konu olmuşlardır.

TELLİ TURNA

ŞARKILARIN KAHRAMANI

Kanat açıklığı 170 cm civarında olan ve 85-100 santimetre uzunluğa sahip bu kuşlar konu oldukları o meşhur şarkıda bahsi geçtiği gibi göçmen kuşlardandır. Anadolu folkloründe geniş yer bulan ve bir zamanlar özellikle İç Anadolu bölgesinde sürüler halinde yaşayan telli turnalar bugün türleri tükenme tehlikesiyle burun buruna olan başka bir kuş çeşididir.

TOY KUŞU

MOĞOLİSTAN'DAN İSPANYA'YA YOLCULUK

Uçabilen en ağır ve en büyük kuş çeşidi olan toy kuşları çekingenlikleri ile de ünlüdürler.çoğunlukla bataklık ve ekin tarlalarında yaşamlarını sürdüren bu kuşlar iri bir bedene sahip oldukları için hızlı bir şekilde uçamazlar. Kanat uzunluğu 260 cm’i bulan toy kuşları maalesef bilinçsizce yapılan avcılık yüzünden nesilleri tükenme noktasına gelmiştir.

BOZKIR KARTALI

GÖKLERİN HAKİMİ

Kanat açıklıklığı 2 metreyi bulan Bozkır Kartalı’nın boyu 62-74 cm kadardır. Orman kartallarından daha iri yapıya ve uzun kanatlara sahip olan bu kartalların ötüşü ise karga gibi gürültülü olmasına rağmen genelde ses çıkarmayan bir kuş olarak tanınır. Yediği kemirgenler ve leşler ile doğanın sürdürülebilir olmasında önemli rol oynayan Bozkır kartalı günümüzde ne yazık ki nesli tükenen kartal cinslerinden biridir.

DAĞ HOROZU

GİZEMLİ GEZGİNLER

Kırmızı ibikleri ve beyaz kanat köşesiyle orta boy bir kuş olan dağ horozunun siyah tüyleri yakından bakıldığında yeşil ve mavi renk alır. Halk arasında meşe tavuğu olarak da bilinen bu horozlar yükseklerde ve dağlarda yaşar. Gelecek nesillere bırakılması için avlanmanın yıl boyunca yasak olduğu dağ horozları, türü Türkiye’de yok olmaya yüz tutan hayvan çeşitlerden biridir.

KELAYNAK

ÇİRKİN KRAL

Kırmızı ve tüysüz suratlarıyla tanınan kelaynaklar uzun kıvrık gagaları, parlak siyah renkli tüyleriyle görkemli bir görüntüye sahiplerdir. Kısa bacakları kırmızıdır, kanatları ve kuyruğu ise uzundur. Yanlış tarım politikaları, fazla ilaçlama ve kentleşme sebeplerinin türlerinde hızlı bir yok oluşa neden olduğu kelaynak kuşlarının halk arasında üreme gücünü arttırdığı söylenir.

MEZGELDEK KUŞU

LAGÜNLERİN MÜDAVİMİ

Özellikle tarlalarda yaşayan bir kuş türü olan mezgeldek yaklaşık  45 cm büyüklüğüne ve 90 cm’e varan kanat açıklığına sahiptir. Mezgeldek kuşunun sırtı sarı tonlarında, benekli, karnı açık beyaz renginde ve boynu siyahtır. Üreme alanlarının sulu tarıma açılması ve denetimsiz avcılık sebeplerinden günümüzde artık nadiren görülen bir kuş çeşidi olan mezgeldekler ülkemizde koruma altına alınmıştır.

ULU DOĞAN

KERKENEZ

Bazı türleri argoda kurnaz anlamına gelen “kerkenez” olarak da bilinen uludoğanlar doğan grubu ailesinin en iri kıyım kuşlarından biridir. Yaşam alanlarının azalmasından ve değişen eko sistemden dolayı türleri tehlike altında olan bu kuşların yok olmaması için çalışmalar yürütülüyor olsa da maalesef artık oldukça ender olarak görülmektedirler.

APOLLO KELEBEĞİ

150 MİLYON YILLIK SERÜVEN

Deniz seviyesinden 1000 ila 2000 yükseklikleri arasındaki dağlarda yaşayan Apollo Kelebeği’nin gövdesi kürke benzeyen siyah türlerle çevrilidir. Diğer kelebeklerden daha büyük olan siyah benekli beyaz kanatları sayesinde daha çok güneş alırlar ve daha rahat yükselebilirler. Asit yağmurları, yanlış ilaçlama sebepleriyle türü tehlikede olan bu kelebekler güzellikleriyle pek çok romana ve beyaz perde eserine de ilham vermişlerdir.